BIP mapa servisumapa servisu Dnes je:
, hodina:
, svátek má: Sławy, Sławosza, Żelisławy
(cz)Z życia Stronia Śl. 2008 r.

(cz)

„Śnieżnickie Lato Jaskiniowców”

„Dni Dolnego Śląska’

 

W sobotę 23 sierpnia br. w Kletnie, w Gminie Stronie Śląskie, w ramach obchodów Dni Dolnego Śląska, odbyło się „Śnieżnickie Lato Jaskiniowców”. Impreza zlokalizowana jest na terenie wyrobiska po starym kamieniołomie otoczonym lasem, co dodatkowo podkreśla charakter epoki kamienia łupanego. Atrakcjami Lata Jaskiniowców były m.in. rywalizacje dla odważnych: w rzucie gnatem brontozaura, archaiczne kręgle, czy wspinaczka do gniazda pterodaktyla. Można było również zafundować sobie prehistoryczną fryzurę w salonie fryzjerskim. Dużą popularnością cieszyła się tyrolka. Zjazdu nad kamieniołomem nie przegapił również Zbigniew Szczygieł - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Piknik umilały liczne występy grup tanecznych i teatrów ulicznych oraz koncerty z gwiazdą wieczoru „Czerwonymi Gitarami” na czele. Podczas Lata Jaskiniowców można było zapoznać się z takimi atrakcjami Masywu Śnieżnika jak: Jaskinia Niedźwiedzia, Muzeum Ziemi z unikalnym gniazdem z jajami dinozaurów czy Sztolnia po byłej kopalni uranu. A dla lubiących zwierzaki specjalną lekcję przeprowadzili państwo Gucwińscy.

 

Nie zabrakło również pokazów ogni sztucznych, a także doskonałej kuchni z polski i czech, szczególnie powodzeniem cieszyła się zupa „Łopuchówka”, która została przyrządzona według tajemnej receptury Burmistrza Stronia Śląskiego Zbigniewa Łopusiewicza.

 

Zapraszamy za rok!!!

 

  

Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie
(cz)Wielka Majówka

(cz)

1-3 maja 2008 r. 

Tradycją w Stroniu Śląskim stały się pierwszomajowe imprezy. Podobnie jak w poprzednich latach „Wielka Majówka” w Stroniu Śląskim rozpoczęła się pochodem prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą, która uczestników pochodu wprowadziła do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się główna część zabawy.Organizatorzy, czyli Urząd Miejski i Centrum Sportu i Rekreacji w Stroniu Śląskim, w pierwszej części zaplanowali zestaw gier i zabaw dla dzieci oraz ich rodziców, które poprowadził wrocławski duet „Słoneczne Rytmy”. Część najważniejszą – występów scenicznych rozpoczął występ wspaniałego zespołu śpiewaków „Siekiereczki” ze Starego Gierałtowa. Po nich na scenie stanęli inni muzycy gminy, czyli „Kapela z Ulicy Hutniczej”, która – co warto dodać – w bieżącym roku obchodzi swoje 30-lecie pracy scenicznej. Po dźwiękach klasycznej muzyki podwórkowej z głośników dobiegła muzyka orientalna , natomiast na scenie pojawiły się piękne młode Arabki rodem z ... Lądka Zdroju. Był to zespół „Damascus”, który tańcem brzucha wzbudził podziw u męskiej części publiczności i zazdrość u „publiczności dziewczęcej”.Resztę wieczoru wypełniły występy gości naszej imprezy. Młodzież, wręcz do czerwoności, rozgrzała muzyka reggae zaproponowana przez równie młodych artystów ze śląska opolskiego występujących pod nazwą „Pajujo”. Dobrze poinformowani w muzycznym biznesie twierdzą, że w swoim gatunku „Pajujo” już wkrótce staje się krajową gwiazdą. Po szaleństwach młodości czas dla swoich wspomnień mieli starsi: na scenie pojawił się zespół „Proradost” z czeskiego Nachodu, który grał covery klasycznego rocka lat 70. i 80. A później, po 23.00 zagrała muzyka do tańca, którą wykonywał  zespół „Aura Band” ze Świdnicy, który organizatorzy polecają ze względu na profesjonalizm i świetny kontakt z publicznością. Warto dodać, że impreza odbyła się pod nowym wielkim namiotem (20 X 30 metrów) stojącym na placu Parku Miejskiego. Namiot został sfinansowany ze środków europejskich, z programu Interreg. Nad jego bezpieczeństwem czuwają trzy kamery. Drodzy mieszkańcy zadbajmy o nasze wspólne dobro, a będzie nam służyło długie lata.Mimo chłodu organizatorzy uważają majówkę za udaną i już dzisiaj zapraszają na Dni Stronia Śląskiego, które odbędą się
13-15 czerwca.3 maja 2008 r w Parku Miejskim w Stroniu Śląskim odbyła się gminna uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mieszkańcy mogli obejrzeć przedstawienie „Lekcja historii” w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Marianny Orańskiej w Stroniu Śląskim. Można było również wziąć udział w loterii i wygrać nagrody oraz skosztować domowego ciasta. Najmłodsi wzięli udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez Florka. Jak co roku długi weekend majowy uświetniły występy dzieci i młodzieży w gminnej imprezie „Dzieci naszemu miastu”. Przygotowaniem imprezy zajęło się Gimnazjum im. Marianny Orańskiej. Występ zapoczątkowały przedszkolaki – nasi milusińscy zaprezentowali kilka tańców, Wystąpiły zespoły: Jagódki, Biedronki, Elgo. Kolejno w występach wzięły udział dziewczynki ze szkoły podstawowej prezentujące aerobik i tańce współczesne.Gimnazjum zaprezentowało swoje umiejętności muzyczne: Kasia Nuckowska – saksofon, Sylwia Konarska – gitara oraz taneczne – zespół Let’s – up. Następnie można było podziwiać Zespół Tańców Dawnych. Koniec imprezy uświetnił występ młodzieżowego zespołu Oxygen. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości, nauczycielkom Gimnazjum za wykonanie dekoracji oraz wszystkim przybyłym gościom. 
Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie
(cz)Dni Stronia Śląskiego

(cz)  W dniach 13 - 15 czerwca świętowaliśmy 41 rocznicę nadania praw miejskich dla Stronia Śląskiego.  Dnia 13 czerwca 2008 r. po raz siódmy na scenie w Parku Miejskim w Stroniu Śląskim zmagały się dzieci z piętnastu przedszkoli powiatu kłodzkiego w ramach
VII POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ. W tym roku przyjechało do Stronia  trzydzieścioro małych, utalentowanych wykonawców.Dzieci przepięknie śpiewały w dwóch kategoriach:
I kategoria - dzieci 4 - 5 letnie w piosence przedszkolnej,
II kategoria - dzieci 6 - letnie w piosence promującej zdrowie.
Nagrody były bardzo ciekawe i podobały się dzieciom. Nikt nie wyjechał ze Stronia bez pięknej maskotki oraz dyplomu i innych pamiątek. Przedszkola biorące udział w Festiwalu otrzymały statuetki kryształowe - symbol festiwalu oraz dyplomy uczestnictwa.Sponsorom bardzo serdecznie dziękujemy za okazane serce.Weekendowe obchody dni Stronia Śląskiego zostały w tym roku połączone z „Międzynarodowym Jarmarkiem Twórców Ludowych i Rzemiosła artystycznego”. Na Jarmarku można było nie tylko pooglądać dzieła rąk  ludzkich ale także je zakupić. Znalazły się tam między innymi rodzime koronki, grafiki, rzeźby w kamieniu ponadto goście z kraju i zagranicy prezentowali: biżuterię z kamienia, ręcznie malowane szklane wazony, nalewki oraz wiele innych rozmaitości.  W muszli koncertowej pojawili się m.in. zespół A.S.O., kapele podwórkowe „Czy się wali, czy się pali” i „Piaskowianie”, „Zorba”, „Leyla Disco dance” oraz czeski „Radegast” z egzotycznym instrumentarium (klarnet, skrzypce, cymbały, kontrabas) i folkowym zacięciem. Stronianie mogli również uczestniczyć w niecodziennym wernisażu wystawy pt. Koktajl Stroński, ubarwionym elementami  teatru. Wystawa ta  zwieńczeniem warsztatów fotograficznych  prowadzone przez Centrum Sportu i Rekreacji.  Dużym zainteresowaniem wśród młodych stronian cieszyły się zawody w Skate Parku o Puchar Burmistrza Stronia Śląskiego. Zwycięzcy otrzymali z rąk p. Burmistrza interesujące i bardzo praktyczne nagrody .min  pegi, ochraniacze itp.W niedzielę scena zarezerwowana została dla miejscowych artystów , dzięki czemu mogliśmy posłuchać m.in. Grupy Artystycznej „Artufices” i rockowego „Pain Drops” oraz obejrzeć klimatyczny spektakl teatralny pt. „Nic co ludzkie...” wykonaniu Pracowni Teatralnej „Szklani Ludzie” z Lądka Zdroju.Pogoda nas nie rozpieszczała, ale mogliśmy się schronić pod wielkim namiotem w parku, który został zakupiony z projektu „Pod wspólnym dachem…” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INERREG III A Czechy - Polska.Tegoroczne Dni Stronia Śląskiego były bardzo udane. 
Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie
Počítadlo přístupů: 2412711 Projektowanie stron www Go3.pl
Projekt spolufinancován z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Programu INTERREG III A Česko-Polsko