BIP mapa serwisumapa serwisu Dziś jest:
, godzina:
, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
2012-09-07 14:45:37
POSZUKIWANIA ZAGINIONYCH ŻOŁNIERZY

W miesiącu wrześniu przybędzie do Polski zespół badaczy z Biura ds. Jeńców Wojennych/Osób Zaginionych (DPMO) Departamentu Obrony USA w celu poszukiwania informacji na temat lokalizacji szczątków ponad 100 amerykańskich żołnierzy i lotników, których losy nie zostały ustalone od czasów drugiej wojny światowej, i co do których istnieje prawdopodobieństwo, że zaginęli na terytorium Polski. Wizyta DPMO w Polsce będzie się koncentrować przede wszystkim na terenach w pobliżu Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.  

Misją DPMO jest godne sprowadzenie wszystkich członków personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych do kraju, żywych i poległych. Zgodnie z misją DPMO, gdy amerykański żołnierz, marynarz, czy żołnierz piechoty morskiej składa przysięgę, w której zobowiązuje się wspierać i bronić Konstytucji Stanów Zjednoczonych, rząd Stanów solennie obiecuje sprowadzić go do domu i uhonorować tych, którzy polegli, miejscem spoczynku na amerykańskiej ziemi. DPMO prowadzi badania terenowe, aby dowiedzieć się, co się stało z zaginionymi żołnierzami, gdzie mogą znajdować się ich szczątki i jak najlepiej sprowadzić je do Stanów Zjednoczonych w celu dokonania pochówku. 

Według DPMO, sukces badań najczęściej jest wynikiem otrzymania informacji od ludzi zamieszkujących tereny, na których amerykańscy żołnierze byli ostatnio widziani. DPMO zwraca się z prośbą o pomoc w poszukiwaniach do rządowych, akademickich i prywatnych ekspertów.Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek informacje dotyczące amerykańskich wojskowych z czasów drugiej wojny światowej, bardzo prosimy o kontakt z DPMO pod adresem: WW2DPMO@osd.mil

List do Burmistrza Stronia Śląskiego: tutaj

 

Licznik odwiedzin: 2355030 Projektowanie stron www Go3.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu INTERREG III A Czechy-Polska