

Szlak turystyczny: -> czerwony.
Początek szlaku rozpoczynamy w Górach Złotych przy granicy Państwa na Przełęczy Gierałtowskiej, następnie idąc obok schroniska turystycznego wchodzimy drogą asfaltową w Góry Bialskie. Po ok. 1 godz. schodzimy z drogi aby podejść na Czernicę (1083 m.n.p.m). Z Czernicy możemy podziwiać polską część Sudetów z czeskimi Jesenikami. Po zejściu z Czernicy powracamy na drogę asfaltową i wraz ze szlakiem niebieskim dochodzimy do Wielkiego Rozdroża gdzie krzyżują się drogi leśne z Bielic, Młynowca, Starej Morawy. Szlak prowadzi na Przełęcz Suchą z miejscem odpoczynku i wiatą turystyczną. Jest to szlak łącznikowy nie będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Szlak zaczyna się w Górach Złotych przy granicy z Czechami, następnie wchodzi w Góry Bialskie.
(Czas przejścia 3:30 h)
Szlak turystyczny: -> zielony
Malownicza, niezwykle atrakcyjna widokowo, długa trasa biegnąca szlakiem granicznym przez malownicze Góry Bialskie (z Puszczy Śnieżnej Białki), przez Rudawiec obok przejścia granicznego z Czechami na Przełęczy Płoszczyna. Ciekawe widokowo i trudne(zimą) podejście na Śnieżnik (1425 m.n.p.m.), najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika.Trasa bardzo trudna w okresie zimowym ze względu na dużą ilość zalegającego śniegu.
(czas przejścia ok. 7 h)
Szlak turystyczny: -> niebieski
Jest to fragment międzynarodowego szlaku turystycznego Atlantyk Morze Czarne (E 3). Na podanym odcinku biegnie przez Góry Złote, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika.
(Czas przejścia 3:30 h)
Szlak turystyczny: -> czerwony
Najbliższy odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego ze Świeradowa-Zdroju do Paczkowa im. Mieczysława Orłowicza. Malownicza i urozmaicona, bardzo atrakcyjna widokowo trasa prowadzi do znanego uzdrowiska Lądka-Zdroju i dalej przez Góry Złote do Złotego Stoku i Paczkowa.
Najciekawszym odcinkiem pod względem panoramicznym jest trasa przez Żmijowiec na szczyt Czarnej Góry (1205 m.n.p.m), gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa.
Szlak turystyczny: -> niebieski
Szlak zaczyna się przy wiacie turystycznej, powyżej Przełęczy Puchaczówka. Następnie odchodzimy drogą asfaltową w prawo i po ok. 15 min. skręcamy w lewo na leśną drogę Albrechta. Droga doskonale nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej. Po ok. 45 min. dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym, od tego miejsca do Międzygórza pozostaje ok. 45 min.
(Czas przejścia 1:30 h)
Szlak turystyczny:
Stronie Ślaskie - Hala pod Śnieżnikiem -> żółty
Hala pod Śnieżnikiem - Śnieżnik Kłodzki ->zielony
Jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków wychodzących ze Stronia Śląskiego. Zaczyna się na przystanku PKS przy ul. Kościuszki, następnie obok Urzędu Miejskiego skręca w ul. Sportową. Po prawej stronie mija okazały neogotycki dom pogrzebowy, mieszczący się w zbudowanym w roku 1915 kościele ewangelickim. Obok kaplicy odrestaurowany kamienny słup wotywny z 1674 roku. Po lewej stronie za stadionem ruiny kaplicy Św. Onufrego z lat 1734-35, dalej zapora na rzece Morawka z 1910 roku i zbiornik retencyjny. Następnie szlak prowadzi w kierunku zalewu w Starej Morawie. Dalej w górę do Kletna obok Wapiennika "Łaskawy Kamień", drogą asfaltową w kierunku Jaskini Niedźwiedziej. Po prawej stronie mija dolinę Kleśnicy, stare hałdy bogate w ciekawe okazy minerałów, duży parking, a w górze po prawej dawne wyrobiska kamieniołomów. Za bramą Rezerwatu Jaskinia Niedźwiedzia szlak skręca w lewo, dochodząc najpierw do początku Krasowej Ścieżki Dydaktycznej, a później do Jaskini Niedźwiedziej. Po wyjściu z Jaskini szlak wspina się do góry na Gęsia Gardziel i po około 45 minutach osiąga spłaszczenie Żmijowca gdzie łączy się z oznaczonym czerwonymi znakami szlakiem z Czarnej Góry. Dalej, już czerwony szlak, prowadzi kamienistą drogą na Halę pod Śnieżnikiem, gdzie znajduje się schronisko PTTK. Od schroniska wiedzie szlak zielony, który osiąga szczyt Śnieżnika po około 30 minutach. Jest to najwyższy (1425 m.n.p.m) szczyt w Sudetach Wschodnich po stronie polskiej, z którego rozległa się przepiękna panorama na obszar Sudetów polskich i czeskich.
(czas przejścia 4:40 h)
Szlak turystyczny: -> zielony
Na odcinku Przełęcz Pod Chłopkiem - Przełęcz Pod Jaworową Kopą -> zielony i -> czerwony
Szlak zaczyna się na stacji PKP. Ulicą Kościuszki dochodzi do ulicy Kościelnej i biegnie w górę obok Kościoła MB Królowej Polski i Św. Maternusa. Dalej wąską uliczką Turystyczną do Stronia - wsi, koło sklepu w górę w prawo obok dawnego kamieniołomu marmuru. Dochodzi na przełęcz za Chłopkiem, gdzie spotyka oznaczony czerwonymi znakami szlak z Lądka Zdr. Dalej mija kapliczkę przy drodze do Bystrzycy Kłodzkiej i dochodzi do schronu turystycznego w punkcie węzłowym szlaków. Następnie wiedzie szlakiem czerwonym na szczyt Czarnej Góry (1205 m.). Ze szczytu roztaczają się widoki na Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Góry Złote i Góry Bialskie oraz na dolinę Nysy Kłodzkiej, Góry Bystrzyckie i Kotlinę Kłodzką. Szlak schodzi w dół na przełęcz Pod Jaworową Kopą, skąd zielone znaki prowadzą w prawo w dół, przecinają drogę prowadzącą do przekaźnika na zboczu Czarnej Góry i dochodzą prosto przez las do kapliczki pod Lesieńcem. Przez polankę szlak dochodzi na Lesieniec (868 m.) schodzi w dół do Krzyża, skąd po około 10 minutach dociera do schroniska i Sanktuarium Marii Śnieżnej na zboczu Iglicznej(847 m.). Dalej zielony szlak prowadzi w dół dość stromo do zapory na rzece Wilczka i przez zaporę do Międzygórza.
(czas przejścia 6:30 h)
Szlak turystyczny: -> żółty
Bardzo ciekawy szlak prowadzący przez mało znane zakątki Gór Bialskich, z przepięknymi widokami. Zaczyna się w Stroniu na przystanku PKS przy ulicy Kościuszki. Prowadzi w lewo przez most na rzece Morawka i ulicą Mickiewicza, dochodząc do Goszowa. Ze znakami żółtymi skręca w prawo przez mostek na rzece Białej Lądeckiej, prowadzi obok hodowli pstrągów Raj pstrąga. Skręca w lewo doliną Popówki obok zabudowań dawnej leśniczówki do góry, prosto wąską ścieżką w pobliżu ruiny starych zabudowań. Dochodzi do leśnej kamienistej drogi i ze znakami skręca w prawo. Trawersuje Łysiec. Po prawej ładna panorama Gór Bialskich ( z Suszycą 1047 m.n.p.m) i Masywem Śnieżnika. Dochodzi do przełęczy Dział (922 m.n.p.m), gdzie znajduje się schron turystyczny i punkt węzłowy szlaków. Dalej biegnie szlakiem żółtym a po około 30 minutach szlak skręca w lewo do góry na szczyt Czernicy (1083 m.n.p.m), który stanowi rozległą bezleśna kopułę, skąd roztacza się ładna panorama Sudetów. Grzbietem Czernicy dociera do Płoski (1035 m.n.p.m) a potem lasem w dół do szosy do Bielic, gdzie spotyka znaki zielone i dochodzi z nimi do wsi.
(Czas przejścia 4:15 h)
Szlak turystyczny: -> zółty
Szlak dojściowy do szlaku niebieskiego Nowa Morawa - Kamienica - Hala pod Śnieżnikiem, oraz do szlaku zielonego Bielice - Hala pod Śnieżnikiem. Rozpoczyna się w Bolesławowie prowadzi drogą afaltową w kierunku Stacji Narciarskiej Kamienica, za leśniczówką w Kamienicy droga asfaltowa się kończy i przechodzi w drogę leśną. Końcowy odcinek trasy prowadzi stromym podejściem do granicy, gdzie szlak żółty łączy się za szlakiem zielonym.
(Czas przejścia 2:20 h)
Szlak turystyczny: -> żółty
(Czas przejścia 2 h)