BIP mapa serwisumapa serwisu Dziś jest:
, godzina:
, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
KAPELA Z ULICY HUTNICZEJ

  Powstanie Kapeli Podwórkowej z Ulicy Hutniczej zostało zainspirowane wieloma koncertami Kapel Podwórkowych z całego kraju na scenie Zakładowego Domu Kultury ”Brylant”, w tym Kapeli z ul. Chmielnej i ul. Czerniakowskiej z Warszawy, Gdańskiej Kapeli Podwórkowej, czy też Kapeli ”Dreptaki” z Wrocławia.

W roku 1978 z inicjatywy Jerzego Kaczmarka, przy fachowej pomocy instruktora muzyki Jerzego Jabłońskiego i zaangażowaniu ówczesnego dyrektora ZDK ”Brylant” pana Władysława Adamczewskiego powołano do życia Kapelę Podwórkową w składzie:

Þ Jerzy Jabłoński /akordeon/ - kierownik kapeli
Þ Wiesław Balcewicz /gitara/;
Þ Czesław Bugajski /klarnet/;
Þ Szczepan Grzelak /bęben /;
Þ Jerzy Kaczmarek /bandżo/;
Þ Stanisław Piwko /skrzypce/.

Kapela przyjęła nazwę ”Z Ulicy Hutniczej”, ponieważ większość członków, bo aż czterech, mieszkało przy ul. Hutniczej w Stroniu Śląskim, a siedzibą Kapeli był ZDK ”Brylant” także przy ul. Hutniczej.

W okresie trzydziestu lat w Kapeli grało 27 muzyków, a Kapela w różnych okresach liczyła od 5 do 8 członków.

Poza wyżej wymienionymi w Kapeli grali:
Józef Kostyra /skrzypce/;
Kazimierz Węgrzyn /sax sopran/;
Ryszard Suchodolski /gitara bandżo tenor/;
Ryszard Basiak /gitara/;
Zdzisław Nowakowski /puzon/;
Henryk Badura /klarnet/;
Karol Najbor /akordeon/.
Wszyscy byli świetnymi muzykami, niestety przedwcześnie zmarli.

Pozostali członkowie Kapeli to:
Bogdan Witkowski /bęben i perkusja/;
Ryszard Musiał /gitara/;
Franciszek Serafin /bęben i perkusja/;
Grzegorz Helcyk /gitara/;
Jan Biernacki /skrzypce/;
Stanisław Jasiński
/akordeon/;
Ryszard Chwal /bęben i perkusja/;
Zdzisław Grzelak /bęben i akordeon/;
Antoni Burek /bęben/;
Janusz Najbor /klarnet/.     

Dziś nasza Kapela liczy   pięciu członków, tj:
Jerzy Kaczmarek /bandżo/ - kierownik Kapeli;
Ryszard Furtak /bęben/;
Piotr Przygodzki /gitara/;
Janusz Robaszewski /sax sopran/;
Czesław Zamojski /akordeon/.

Repertuar Kapeli zawiera ponad 110 piosenek i jest wzorowany na folklorze miejskim warszawskim, lwowskim i wileńskim. Do melodii zasłyszanych i niekiedy własnych, teksty pisze od 30-tu lat Jerzy Kaczmarek. W swoich piosenkach Kapela wytyka i ośmiesza wady i przywary rodaków, porusza problemy życia codziennego, „czepia się” władzy od najwyższego do najniższego szczebla. Promuje walory turystyczne Naszej Gminy podczas licznych koncertów i festiwali na terenie całego kraju i po za jego granicami. Kapela występowała w wielu dużych i małych miastach i miasteczkach, których nie sposób tutaj wymienić. Oto niektóre z nich: Warszawa - „Torwar”; Poznań – targi; Jelenia góra; Częstochowa; Legnica; Rzeszów; Piotrków Tryb.; Lublin; Zamość; Wrocław; Wałbrzych i w wielu innych miastach.

Kapela brała udział, między innymi; aż 15 razy w Ogólnopolskim Festiwalu w Przemyślu zdobywając w 1991 roku – nagrodę Biura Turystyki „polonez” w Przemyślu; w 1993 roku - II nagrodę Festiwalu; w latach 1995 i 1998 - III nagrody Festiwalu.W Krasnymstawie, na „Chmielakach” Kapela była 17 razy, zdobywając w latach 1995 i 1998 – II nagrodę, a w 1999 roku - III nagrodę. W latach 1993 i 2000 - IV nagrodę. Koncerty po za granicami kraju to w 1998 roku - Belgia /Ekeren i Antwerpia/ oraz Holandia. W 2001 roku - Belgia /Bruksela - udział w Festiwalu Folkloru i Kuchni Polskiej/. W 2004 roku – Węgry /Szikszó i dla polonii w Miszkole/.
W 2005 roku – Francja /La Machin/ oraz kilkakrotnie w byłej Czechosłowacji i obecnych Czechach.
Kapela swoje piosenki nagrywała w „Radiu Wrocław” w „Radiu Wałbrzych”, w programie telewizyjnym „Kawa czy Herbata”, „Pytanie na Śniadanie”, „Para na Polskę”, dla telewizyjnej „2” i „5”. Także dla telewizji lokalnych: Kraków, Rzeszów, Lublin i Wrocław. Kapela „obsługiwała” ważne imprezy krajowe i międzynarodowe, wydarzenia kulturalne, sportowe, dożynki wojewódzkie i powiatowe, kampanię wyborczą do samorządu lokalnego, do Sejmu i Senatu.Wspomagała wielokrotnie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz ważne uroczystości religijne.W wielu regionach kraju Kapele Podwórkowe przyjmowane są bardzo życzliwie, mobilizuje nas to do kontynuowania podwórkowego muzykowania.

Ciągle napływają z całego kraju do naszej Kapeli zaproszenia na festiwale i koncerty, niestety nie możemy z tych zaproszeń korzystać ze względu na brak środków finansowych na przejazdy. Główni sponsorzy Kapeli, tj.: Huta Szkła Kryształowego „Violetta” S.A. w Stroniu Śl. i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Szklarskiego przy HSK „Violetta” S.A. przeżywają poważne kłopoty ekonomiczne, /stan likwidacji Huty/. Stąd cała nasza nadzieja na dotrwanie Kapeli do następnych jubileuszy we władzach naszego miasta. Właśnie przy wsparciu władz miejskich uda się zorganizować uroczyste obchody 30 - lecia naszej Kapeli, które odbędą się 11 października.

Telefon kontaktowy do przedstawiciela zespołu:
74 8141 046, 501 985 623

Jerzy Kaczmarek  

Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie Stronie
Licznik odwiedzin: 2362316 Projektowanie stron www Go3.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu INTERREG III A Czechy-Polska