BIP mapa serwisumapa serwisu Dziś jest:
, godzina:
, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
Położenie
STRONIE ŚLĄSKIE - GMINA AKTYWNA Z NATURY

            Miasto i Gmina Stronie Śląskie położone jest na wysokości 500 – 1425 m n.p.m w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Powierzchnia Gminy wynosi 146 km. kw. Dominujące tu lasy z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych stwarzają nigdzie niespotykane warunki do aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą. Głównym węzłem komunikacyjnym okolicy jest miasto powiatowe Kłodzko, od którego prowadzą do Stronia dobrze utrzymane asfaltowe szosy. Do miasteczka można dojechać od północy z uzdrowiska Lądka Zdroju, Javornika, Złotego Stoku. Od zachodu prowadzi droga z Bystrzycy Kłodzkiej.  Ze Stronia można wygodnie dojechać do wszystkich okolicznych wsi asfaltowymi drogami. Miasto jest skomunikowane autobusami z Lądkiem Zdrój, Kłodzkiem, Bystrzycą, Międzygórzem, Świdnicą, Wałbrzychem, Legnicą, Wrocławiem i Kudową. Cztery pasma górskie wydzielają dolinę w której leży Stronie Śląskie, od północy Góry Złote , od południowego wschodu Góry Bialskie, od południa Masyw Śnieżnika( z dominującym nad okolicą szczytem Śnieżnik 1425 m n.p.m), od zachodu Góry Krowiarki. Stronie leży w szerokiej, rozgałęzionej dolinie z licznymi rzekami: Białą Lądecką, Morawką, Kleśnicą, Sienną Wodą.  Kiedyś miasto przemysłowe z Hutą Szkła, tartakami, Kopalnia Uranu obecnie przeistoczyło się w potentata turystycznego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują tu doskonałe warunki do oprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Gmina szeroko propaguje  Nordic Walking. Szlaki piesze i rowerowe prowadzą dobrze oznaczonymi trasami. Gęsta sieć rzek i strumieni oraz liczne łowiska będzie rajem dla wędkarzy. Dla amatorów kąpieli proponujemy zbiornik  w Starej Morawie, który jest bardzo dobrze zagospodarowany, posiada molo z wieżą widokową oraz plażę z pełnym zapleczem rekreacyjnym. W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie, w Siennej Ośrodek Górski „Czarna Góra”, w Kamienicy Stacja Narciarska „Kamienica”, wyciągi w Nowym Gierałtowie, Nowej Morawie, Bielicach. Posiadamy najdłuższe trasy narciarskie na Ziemi Kłodzkiej.

        Dużym atutem  Gminy jest położenie na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny utworzonego w 1981 roku dla ochrony górskiego krajobrazu. W obrębie Gminy zostały utworzone cztery rezerwaty:

-
rezerwat przyrody Śnieżnik kłodzki na szczycie Śnieżnika.
- rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki w okolicy Bielic.
- rezerwat przyrody Nowa Morawa
- rezerwat przyrody Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie.

      Nasza Gmina to raj dla paralotniarzy, którzy mogą startować ze szczytu Czarnej Góry, którą upodobali sobie także amatorzy kolarstwa górskiego. Co roku powstają na szczycie Czarnej Góry (1205m n.p.m) nowe trasy do Downhillu. Na szczycie Czarnej Góry znajduje się 15 m wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękne panoramy górskie. Gmina Stronie Śląskie to wyjątkowy region, pełen licznych walorów antropogenicznych i przyrodniczych. Możemy polecić: Kościół Matki bożej Królowej Polski i św. Maternusa, dawny pałac królewny Marianny Orańskiej obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, zabytkowy Wapiennik, Muzeum Minerałów, Muzeum Ziemi, Sztolnię Fluorytową oraz największą atrakcję jaką jest jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie. W czasie niepogody zapraszamy do Centrum Sportu i Rekreacji gdzie do dyspozycji turystów oddajemy halę sportową, krytą pływalnię oraz pomieszczenia odnowy biologicznej.

Walory przyrodnicze, dobra baza hotelowa i gastronomiczna, organizowane ciekawe imprezy turystyczne oraz serdeczność i gościnność mieszkańców  czynią Gminę Stronie Śląskie miejscem wprost idealnym do wypoczynku i rekreacji.
 

 

 

Paweł Dywański
Licznik odwiedzin: 2362362 Projektowanie stron www Go3.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu INTERREG III A Czechy-Polska