BIP mapa serwisumapa serwisu Dziś jest:
, godzina:
, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
AKTYWNY WYPOCZYNEK
Ścieżki przyrodnicze

Dla dokładniejszego poznania i zwiedzania Gminy zostały przygotowane ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. Ścieżki zostały wyposażone w miejsca dla odpoczynku. Na każdym stanowisku zostały zamontowane tablice informacyjne dotyczące najbliższej okolicy.


Ścieżka Kletno - Śnieżnik. Trasa ścieżki pokrywa się z fragmentem żółtego szlaku turystycznego na Halę pod Śnieżnikiem, a stąd szlakiem zielonym na szczyt Śnieżnika. Długość trasy około 4,25 km, różnica wzniesień 640 m, czas przejścia około 2 godz. Na trasie zlokalizowanych jest 6 stanowisk turystyczno-informacyjnych. Ścieżka rozpoczyna się od stanowiska zlokalizowanego przy Jaskini Niedźwiedziej. Z trasy otwierają się wspaniałe widoki na Dolinę Kleśnicy. Masyw Śnieżnika jest drugim po Karkonoszach pod względem wysokości pasmem górskim w polskich Sudetach. Informacje zawarte na tablicach zapoznają z budową geologiczną, rzeźbą terenu, informują o świecie zwierzęcym i roślinnym oraz problemach ekologicznych tego bardzo ciekawego terenu.


Ścieżka Przełęcz Puchaczówka - Hala pod Śnieżnikiem. Ścieżka przebiega fragmentem głównego szlaku sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza /znaki czerwone/. Długość trasy około 8,5 km, różnica wzniesień 125 m, czas przejścia ok. 2 godz. 30 min. Ścieżka prowadzi z Przełęczy Puchaczówka przez Czarną Górę, Żmijową Polanę i Żmijowiec na Halę pod Śnieżnikiem na której zostało wybudowanych 6 stanowisk turystycznych oraz 3 wiaty turystyczne. Z trasy, a szczególnie z Przełęczy Puchaczówka i z wierzchołka Czarnej Góry rozciągają się jedne z piękniejszych panoram w Sudetach.


Ścieżka Międzygórze - Hala pod Śnieżnikiem. Trasa ścieżki pokrywa się z fragmentem czerwonego szlaku turystycznego. Długość trasy około 7,5 km, czas przejścia około 2 godz. 30 min., różnica wzniesień 720 m. Ścieżka prowadzi z miejscowości Międzygórze poprzez Dolinę Wilczki zboczem Średniaka na Halę pod Śnieżnikiem na której umiejscowionych jest 5 stanowisk turystycznych. Z trasy otwierają się przepiękne widoki na Mały Śnieżnik. Przed przejściem trasy należy koniecznie zwiedzić Międzygórze ze wspaniałym Wodospadem Wilczki i Ogrodem Bajek.


Ścieżka Krasowa wokół Jaskini Niedźwiedziej. Trasa została przygotowana na terenie rezerwatu "Jaskinia Niedźwiedzia" w bliskim sąsiedztwie jaskini. Długość ścieżki około 2,75 km, czas przejścia około 1 godz. 30 min. Na trasie znajduje się 8 stanowisk turystyczno-informacyjnych zapoznających z wspaniałymi i rzadkimi zjawiskami krasowymi, dzięki którym mogła powstać jedna z najpiękniejszych jaskiń polskich. Liczne rośliny chronione występujące na trasie stanowią dodatkową atrakcję.

Bogdan Birówka
Stroński Park Aktywności

W 1996 roku władze Miasta w Stroniu Śląskim oddały do uzytku krytą pływalnię z najnowocześniejszymi urządzeniami wspomagającymi uzdatnianie wody, wentylacje i ogrzewanie.  Funkcjonalność obiektu oraz znajdujące się w Centrum Zespół Odnowy Biologicznej:
- sauna sucha i mokra
- wanna z masażami wodnymi (Jakuci)
- siłownia
- solarium
- ścianka wspinaczkowa
tworzą uniwersalne warunki dla rozwoju sportów jak i rekreacji.

 

  Stroński Park Aktywności posiada halę sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do piłki koszykowej. Wielokrotnie odbywały i odbywają się zawody lokalne, wojewódzkie, krajowe i międzynarodowe: w tenisie stołowym Euroliga (mecze Polska - Anglia w roku 1999 i Polska - Litwa w roku 2000) i dolnośląskie mecze młodzików w tenisie stołowym, oraz zawody tekwondo. To tylko przykład możliwości jakimi dysponuje Centrum. Zarówno mieszkańcy jak i goście przyjeżdżający do Stronia Śląskiego mogą być zadowoleni z jakości usług Centrum. Atrakcją Centrum jest lokalizacja krytej pływalni z czystą wodą na II piętrze obiektu.

Możliwość i atrakcyjność obiektu w roku 1997/1998 zostały uzupełnione przez uruchomienie kawiarni, pokoi gościnnych i sklepu sportowego.

Stroński Park Aktywności
ul. Kościuszki 20a
57-550 Stronie Śląskie
Tel.(074) 814 16 04 centrala
Tel.(074) 814 29 09 Dyrektor
www.jaskinianiedzwiedzia.pl
Adres e-mail: biuro@jaskinianiedzwiedzia.pl

Paweł Dywański
Zbiornik rekreacyjny

Zbiornik retencyjny usytuowany jest przy drodze gminnej Stronie Śląskie - Stara Morawa, w odległości około 1,5 km od centrum miasta. Teren wokół zbiornika znajduje się w granicach otuliny Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w otwartych, niezurbanizowanych terenach o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Południowo - zachodni obszar zbiornika posiada ukształtowanie brzegów o naturalnym charakterze i bezpośrednim dostępie do wody. Pozostałe brzegi są wykonane
w postaci betonowego obwałowania. Tereny wokół zbiornika posiadają charakter naturalnych łąk, z zakrzaczeniami, zadrzewieniami. Powierzchnia zbiornika wynosi ok. 5,5 ha

Głównym przeznaczeniem obszaru, poza funkcją zbiornika retencyjnego, jest realizowanie aktywnej rekreacji i wypoczynku, z wykorzystaniem naturalnych walorów środowiska.

W obszarze projektowane są następujące elementy zagospodarowania dla potrzeb rekreacji:

 • kąpielisko, brodzik, basen dla pływających
 • przystań dla sportów wodnych (kajaki, windsurfing)
 • pole biwakowe (namiotowe)
 • molo, pomosty
 • boiska sportowe i rekreacyjne
 • punkty gastronomiczne
 • przebieralnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne
 • przechowalnia i wypożyczalnia sprzętu sportowego
 • drogi dojazdowe, alejki piesze, parkingi
 • elementy małej architektury, zieleń
 • camping dla carawaningu

 

Bogdan Birówka
Stronie Stronie Stronie
Wyciągi narciarskie

Położenie

wyciągu

Nowa Morawa

Nowy
Gierałtów

Bielice

Kamienica

Sienna "Czarna Góra"

Właściciel
(kontakt)

0606
433383

(074)
8141330

(074) 8143235

(074) 8143284

(074) 8141245

Długość
stoku

410m.

435m

360m

od 100 do 550m

Do dyspozycji gości 8 wyciągów orczykowych i wyciąg krzesełkowy. Trasy ubijane ratrakami, część tras sztucznie naśnieżana, rynna snowbordowa

Długość
wyciągu

400m

320m

360m

od 100 do 550m

Różnica
wzniesień

92m

100m

83m

od 7m do 104m

Nachylenie
stoku

15°

15°

24°

13°-15°

Stopień
trudności

Średni

Średni

Średni

Średni

Rodzaj
wyciągu

Orczy-kowy

Talerzy-kowy

Orczykowy

Orczy
-kowy

Inne
świadczenia

Stok oświetlony

Stok
oświetlony

Ubijany ratrakiem oświetlenie sztuczne naśnieżanie

Ubijany ratrakiem oświetlenie sztuczne naśnieżanie

Godziny
otwarcia

9-21

9-21

9-21

9-21

Gastronomia

Ciepłe dania napoje

Punkt gastrono-miczny

Ciepłe dania napoje

Ciepłe dania i napoje

Punkty gastro-nomiczne

WWW

www.nowamorawa.pl.tl


www.czarnagora.info/narty/gieraltow/gieraltow.html


www.art-ski.wroc.pl  

http://www.
kamienicanet.
com/

http://www.
czarnagora.pl

Paweł Dywański
Licznik odwiedzin: 2362363 Projektowanie stron www Go3.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu INTERREG III A Czechy-Polska